CERTYFIKAT DALTON
Motto edukacji daltońskiej:
"Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno"(Helen Parkhurst)
Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. "Wykształcenie wg planu daltońskiego".
Pedagogika daltońska
Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Myśl organizowania pracy indywidualnie zrodziła się u Parkhurst ok. 1905 roku, kiedy zaczynając swą karierę nauczycielską zmuszona była pracować z kilkoma klasami jednocześnie. Wtedy to właśnie wpadła na pomysł indywidualnej nauki każdego z uczniów. Poprosiła starszych uczniów, aby pomogli młodszym oraz przy ich pomocy przerobiła magazyn szkolny w klasę, w której każdy kąt przeznaczyła na inny przedmiot. Parkhurst chciała, aby nauczanie masowe w klasie zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, zastosować indywidualne sprawdzaniem wyników pracy u każdego ucznia przez nauczyciela.
Parę słów o metodzie:
Motto edukacji daltońskiej: ,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno"(Helen Parkhurst) 1
Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”.
Trzy główne zasady, na których opiera się plan daltoński to: uczenie się samodzielności, uczenie się odpowiedzialności, uczenie się współpracy.
Plan daltoński zyskał popularność, dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauk i do rzeczywistych możliwości dziecka,
- wdraża dziecko do polegania na sobie
- budzi inicjatywę i samodzielność dziecka zarówno w działaniu jak i myśleniu
- wyrabia poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmusza do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy
W dniu 14 czerwca 2016 r. Miejskie Przedszkole nr 14 w Legnicy otrzymało certyfikat na okres 3 lat i może używać nazwy Przedszkole Daltońskie. Nasza placówka jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dalton.
W dniu 14.06.2019 r. Przedszkole pomyślnie przeszło recertyfikację po przeprowadzeniu audytu przez konsultantów Polskiego Stowarzyszenia Dalton.