Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy Zespół Interwencji Kryzysowej
Drodzy Rodzice
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy -Zespół Interwencji Kryzysowej to miejsce, to miejsce w którym zespół specjalistów – psychologów, psychoterapeutów pomaga rozwiązywać problemy emocjonalne i trudności życiowe.
Prowadzone porady, warsztaty, konsultacje są nieodpłatne.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy
Zespół Interwencji Kryzysowej
59-220 Legnica ul. Okrzei 9
telefon: 76 722 18 36 / 76 721 53 42
Zespół Interwencji Kryzysowej jest czynny:
od poniedziałku do piątku:
w godzinach 730 – 1800
Zakres udzielanej pomocy:
Udzielana jest pomoc w sytuacjach:
- kryzysu życiowego,
- problemów dorastania,
- myśli samobójczych,
- problemów emocjonalnych,
- kryzysów małżeńskich,
- konfliktów w rodzinie,
- przemocy w rodzinie,
- trudności wychowawczych z dziećmi.
MOPS-Zespół Interwencji Kryzysowej proponuje:
- konsultacje dla dorosłych,
- konsultacje dla dzieci i młodzieży (po wcześniejszej konsultacji z rodzicem/ opiekunem prawnym dziecka),
- konsultacje w sprawie dziecka,
- diagnozę sytuacji problemowej,
- psychoedukacja w sprawie rozwoju dziecka z elementami treningu umiejętności wychowawczych,
- pracę grupową,
- interwencję w środowisku.
Pomoc w ośrodku jest nieodpłatna, nie wymagamy skierowań.
Na spotkania należy umawiać się osobiście lub telefonicznie:
w godzinach od 730 do 1800
telefon 76 721 53 42
Program Zespołu:
Psychoedukacja dla osób doświadczających przemocy w rodzinie
Warsztaty edukacyjne dla rodziców dzieci w wieku szkolnym
Warsztaty edukacyjne dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym
PSYCHOEDUKACJA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY W RODZINIE
Uczestnicy: Grupa wsparcia jest kierowana dla kobiet (osób pełnoletnich) doświadczających przemoc w rodzinie oraz dla kobiet, które w przeszłości doświadczały tej przemocy ze strony najbliższych.
Idea treningu: Umożliwienie osobom doświadczającym przemocy w rodzinie otrzymania wsparcia emocjonalnego, informacyjnego, nabywania umiejętności zatrzymywania przemocy domowej i wychodzenia z sytuacji przemocy.
SPOTKANIA BĘDĄ PROWADZONE RAZ W TYGODNIU WE WTORKI
W GODZ. OD 1300 DO 1400
OSOBY ZAINTERESOWANE ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU INTERWENCJI KRYZYSOWEJ MOPS, UL. OKRZEI 9 W LEGNICY, POKÓJ NR 5
TEL. 76 721 53 42
WARSZTATY DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU SZKOLNYM
Uczestnicy: Warsztaty kierowane są dla rodziców / opiekunów dzieci w wieku szkolnym, którzy: mają trudność w komunikowaniu się ze swoim dzieckiem, doświadczają trudności wychowawczych i wykazują bezradność w tym obszarze.
Idea warsztatów: umożliwienie rodzicom / opiekunom poszerzenia wiedzy na temat rozwoju dziecka i rozwijania kompetencji rodzicielskich.
WARSZTATY PROWADZONE SĄ RAZ W TYGODNIU W PONIEDZIAŁKI W GODZINACH 1600 - 1730
Udział w warsztatach poprzedza konsultacja z psychologiem.
OSOBY ZAINTERESOWANE ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU INTERWENCJI KRYZYSOWEJ MOPS, UL. OKRZEI 9 W LEGNICY, POKÓJ NR 5 BĄDŹ POD NUMEREM TEL. 76 721 53 42.
WARSZTATY EDUKACYJNE DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU ŻŁOBKOWYM I PRZEDSZKOLNYM
Uczestnicy: Warsztaty kierowane są dla rodziców / opiekunów którzy: doznają trudności wychowawczych, odczuwają niepokój dotyczący rozwoju lub/i zachowania swojego dziecka.
Idea warsztatów: Program ma na celu pomoc rodzinie w świadomym i twórczym wspomaganiu rozwoju dziecka.
OSOBY ZAINTERESOWANE ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU INTERWENCJI KRYZYSOWEJ MOPS, UL. OKRZEI 9 W LEGNICY, POKÓJ NR 5 BĄDŹ POD NUMEREM TEL. 76 721 53 42.
Telefony zaufania
-
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 801-120-002
Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na stronie http://www.niebieskalinia.org/
-
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 – nr bezpłatny.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna, działająca telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego. Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka: http://brpd.gov.pl/telefon-zaufania
-
Kryzysowy Telefon Zaufania - wsparcie i porady psychologiczne 116-123 – nr bezpłatny.
Czynny codziennie od 14.00 do 22.00. Kryzysowy Telefon Zaufania 116-123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Poradnia Telefoniczna udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu. Więcej informacji na stronie www.116123.edu.pl
-
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111 - nr bezpłatny.
Czynne codziennie w godzinach od 12.00 do 02.00. Więcej o telefonie zaufania 116-111 można znaleźć na stronie www.116111.pl
-
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800-100-100 Linia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00.
800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na strona: www.800100100.pl.
-
Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - ogólnopolski 800-120-226
Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 - 15.30 (połączenie bezpłatne).
-
Pomarańczowa Linia - porady i konsultacje dla rodziców, których dzieci sięgają po alkohol 801-140-068
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na stronie pomaranczowalinia.pl
-
Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego 800-060-800
Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.